هزینه اضافه بار و میزان بار مجاز ایرلاین‌ها

برای اینکه از میزان بار مجاز اطمینان داشته باشید لازم است وقتی بلیط می‌خرید، قسمت “baggage weight” را مطالعه کنید. در این قسمت میزان بار مجازی که می‌توانید همراه داشته باشید نوشته شده است. اگر در بلیط اطلاعات مربوط به بار را ندیدید همیشه می‌توانید با آژانس مسافرتی‌تان تماس بگیرید و بار مجاز را چک کنید. همچنین با مطالعه این مقاله می‌توانید از میزان اضافه بار شرکت‌های مختلف هواپیمایی مطلع شوید.


میزان بار مجاز در ایرلاین‌های داخلی

در سفرهای هوایی داخلی شما می‌توانید حداکثر 25 کیلو بار در کلاس اکونومی به همراه ببرید. البته این میزان بار در کلاس‌های بالاتر هواپیمایی‌های ایران‌ایر و ماهان به 40 و 50 کیلو افزایش یافته است.

• اکونومی: 30 کیلوگرم
بار دستی داخل کابین: 5 کیلوگرم
• بیزینس کلاس یا پرواز تجاری: 40 کیلوگرم
بار دستی داخل کابین: 7 کیلوگرم

 

یزان بار در ایرلاین‌های خارجی

در اغلب پروازهای خارجی شما مجاز هستید 30 کیلو بار همراه داشته باشید. بعضی از ایرلاین‌ها این میزان بار را به 40 کیلو افزایش داده‌اند. اما یادتان باشد که اگر می‌توانید 40 کیلو بار داشته باشید حتما باید آن را در دو چمدان تقسیم کنید.

بیشتر شرکت‌های هواپیمایی ایرانی، عربی و ترکی بار مجاز را 30 کیلو اعلام کرده‌اند، اما بار مجاز در برخی ایرلاین‌های اروپایی کمتر از این میزان است. روی بلیط‌های کلاس اکونومی در این پروازها بار مجاز 23 کیلوگرم درج شده است. اگر باری بیشتر از این میزان همراه داشته باشید ناچار می‌شوید به ازای هر کیلوگرم آن هزینه اضافه بار پرداخت کنید.

نرخ اضافه بار پروازهای خارجی

برخی از شرکت‌های هواپیمایی به ویژه در اروپا، و بعضی پروازهای داخلی مالزی و تایلند هزینه بار را از هزینه بلیط جدا می‌کنند. ‌یعنی شما با بلیطی که خریده‌اید می‌توانید میزان مشخصی از بار را همراه خود به کابین ببرید. این بلیط‌ها برای سفرهای اقتصادی پیش بینی شده و اگر لازم باشد بار بیشتری در پرواز همراه داشته باشید، می‌توانید با پرداخت هزینه تا حداکثر حد مجاز بار همراه ببرید.

هزینه اضافه بار ترکیش ایرلاین

هزینه اضافه بار در فرودگاه استانبول سوال خیلی از کاربران ماست، چرا که استانبول علاوه بر جذابیت‌های تفریحی فراوان، یک امکان فوق‌العاده برای خرید ارزان است. هزینه اضافه بار در فرودگاه استانبول به ایرلاینی که از آن خرید می‌کنید، بستگی دارد. ترکیش ایرلاین یکی از بهترین ایرلاین‌ها برای سفر به استانبول است. اضافه بار مجاز این ایرلاین برای کلاس‌های مختلف به شرح زیر است:

  •  حداکثر بار مجاز برای مسافرین ترکیش ایرلاین در پرواز تجاری  است.پرواز تجاری یا بیزینس کلاس:30 کیلوگرم
  • پرواز اکونومی: حداکثر بار مجاز هواپیمایی ترکیش ایرلاین در پرواز اکونومی 20 کیلوگرم است.
برای اینکه هزینه اضافه بار در فرودگاه استانبول را بدانید، باید به سایت همان ایرلاینی که از ان بلیط خریدید، بروید و هزینه را ببیند. برای مثال برای اطلاع از هزینه‌های اضافه بار ترکیش ایرلاین به صفحه قوانین اضافه بار ترکیش ایرلاین مراجعه کنید.

بار دستی با بار اصلی چه تفاوتی دارد؟

مسافران علاوه بر باری که به قسمت بار تحویل می‌دهند، می‌توانند همراه خود یک چمدان کوچک نیز به کابین ببرند. ابعاد این چمدان‌، اندازه و حجم آن در هر ایرلاین متفاوت است. خیلی پیش می‌آید که بخاطر بی‌اطلاعی از میزان این بار، مسافران مجبور می‌شوند وسایل مورد نیازشان در طول پرواز را به قسمت بار منتقل کنند. پس بهتر است قوانین مربوط به بار داخل کابین ایرلاین مورد نظر را پیش از سفر چک کنید.

باری که شما بطور رایگان، مجاز به حمل آن در کابین هستید شامل یک چمدان کوچک دستی است. بهتر است اشیا گرانبها، ‌مدارک، لپ تاپ و پول نقد را همراه خود به کابین ببرید.

اگر مجبورید بار زیادی همراه داشته باشید بهتر است با بیزنس کلاس یا فرست‌ کلاس سفر کنید. ممکن است به نظرتان بیاید که بلیط این پرواز خیلی گران است، اما گاهی مابه‌التفاوت اضافه بار شما از بلیط‌های این کلاس‌های پروازی بیشتر تمام می‌شود.

 

میزان بار دستی در ایرلاین‌های ایرانی و خارجی

در حالی که ایرلاین‌هایی مثل ماهان و ایران‌ایر حداکثر بار را برای کلاس اکونومی 30 کیلوگرم به همراه 5 کیلوگرم بار دستی داخل کابین و برای بیزنس کلاس 40 کیلو بار و 7 کیلو داخل کابین در نظر گرفته‌اند، ایرلاین اروپایی KLM وزن مجاز را برای کلاس اکونومی یک چمدان 23 کیلویی و دو چمدان 23 کیلویی برای بیزنس اعلام کرده است.
لوفت‌هانزا نیز به مسافران کلاس اکونومی اجازه حمل یک چمدان 23 کیلویی، برای کلاس پرمیوم اکونومی 2 چمدان 23 کیلویی، برای کلاس بیزنس 2 چمدان 32 کیلویی و در فرست‌کلاس 3 چمدان 32کیلویی را می‌دهد.

مسافران قطر‌ایرویز و امارات در کلاس اکونومی مجاز به داشتن بار حداکثر 30 کیلویی و کیف دستی 7 کیلویی، در بیزنس‌کلاس 40 کیلو بار و باردستی 15 کیلویی و در فرست‌کلاس 50 کیلو بار و باردستی معادل دو کیف دستی 15 کیلویی هستند.

میزان بار مجاز هواپیمایی ترکیش در قسمت اکونومی یا کامفورت‌کلاس، 20 کیلو بار و برای مسافران بیزنس 30 کیلوگرم است. در همه کلاس‌های پروازی این ایرلاین مسافران می‌توانند 8 کیلو بار به داخل کابین ببرند.

 

هزینه اضافه بار چقدر است؟

در خطوط هوایی ایران مثل سایر خطوط هوایی عمدتا مقصد، وزن و تعداد بسته‌های باری در تعیین میزان بار مجاز تاثیر می‌گذارد. گاهی اوقات شکل بسته‌بندی بسته و ابعاد آن ممکن است شما را مشمول هزینه اضافه بار کند.

بخاطر داشته باشید حداکثر وزن مجاز هر بسته نباید بیشتر از 32 کیلوگرم و حداکثر جمع ابعاد آن 158 سانتی متر باشد. به طور میانگین نرخ اضافه بار برای هر کیلوگرم برابر با یک درصد قیمت بلیط در همان مسیر است و مبلغ دقیق آن بر حسب قیمت بلیط،‌ طول پرواز و کلاس پرواز شما محاسبه می‌شود.
در صورتی که می‌دانید بار شما بیشتر از وزن مجاز است حتما نیم ساعت زودتر به فرودگاه بروید تا تشریفات مربوط به پرداخت هزینه‌ها باعث از دست دادن یا دیر رسیدن به پرواز نشود.

و در انتها

اضافه بار و مواردی از این دست، از مسائل ریز سفر هستند، که شاید خیلی‌ها اصلا به آن توجه نکنند، اما ممکن است همین نکته ریز شما را به دردسر بیاندازد و قبل از پرواز برایتان استرس و اعصاب‌خوردی بیجا ایجاد کنید. حتما حتما به این موارد توجه داشته باشید و بلیط پرواز خود را حتما حتما کامل بررسی کنید و بخوانید.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.